AB’den Türkiye’ye haksız rekabet soruşturması

Avrupa Birliği, Türkiye çeliğinin çok ucuz olmasından dolayı piyasada haksız fiyat rekabetine neden olduğu gerekçesiyle anti-damping soruşturması açtı. Soruşturmaya Avrupa Çelik Üreticileri Birliği’nin şikayeti üzerine başlandı.

Bunları okudunuz mu?

Bloomberg’de yer alan habere göre Avrupa Çelik Üreticileri Birliği’nin şikayeti üzerine Avrupa Birliği, Türkiyeli üreticilere piyasa fiyatının çok altında çeliği Avrupa’ya ucuz fiyatla sattıkları iddiasıyla anti-damping soruşturması açtı.

Avrupa Birliği’nde çelik pazarının büyüklüğü 17 milyar dolar olarak tahmin edilirken 31 milyon metrik ton çelik kullanılan Avrupa Birliği’ne Türkiye’nin geçen yıl 2,8 milyon tonluk ihracat yaptığı bildiriliyor.

Brüksel’den yapılan açıklamaya göre kurulan komisyon Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne fiyat kırarak ihracat yapıp yapmadığını inceleyecek.

2017 yılından bu yana Avrupa Birliği Çin, Rusya, Ukrayna, Brezilya ve İran’dan gelen çelik ürünleri için anti damping soruşturması yürüttü.

Avrupa Birliği kuralları çerçevesinde komisyonun karar vermesi için sekiz aylık bir süreye ihtiyacı var. Karar doğrultusunda Türkiye çeliğine ek vergi getirilmesi gündeme gelebilir.

Bu hafta öne çıkanlar